Horké vitamínové tutovky vhodné do kanclu
Už tři dny se oprávněně bojíte o své zdraví, jelikož vaše imunita čelí prověrce z řad nemocných kolegů. Děti se doma s chřipkou střídají, jak na běžícím páse. A k tomu je vám pořád zima. Takovým scénářům utneme tipec. Nejdříve se podíváme na recepty, s nimiž se můžete vytasit v práci, a které obvykle slouží jako prevence viróz i jako prostředek k vnitřnímu naladění.
Číslo jedna je čaj z čerstvého zázvoru, máty a mleté skořice. Zázvor vás prohřeje od hlavy k patě, máta navodí klid a skořice se díky antiseptickým vlastnostem postará o zdravé mandle. Dle chuti můžete přidat med nebo třtinový cukr.
Ne každému voní zázvor. V takovém případě sáhněte po černém čaji. Vřele doporučuji čajovou směs s jablky, papájou, měsíčkem a růžemi. Čaj povzbudí do další práce a exotická vůně se rozline po celé kanceláři. Černý čaj volím proto, že se zalívá vroucí vodou a i v době jeho konzumace je tedy horký, na rozdíl od čaje zeleného. Můžete na sobě pozorovat, jak se vám prohřívají dlaně a červenají tváře.
Po obědě je dobré začít s něčím osvěžujícím. Udělejte si do džbánku horkou citronádu. Kromě citronů, přidejte i pomeranče, grepy nebo limetu. Dochutit můžete meduňkou, citronovým tymiánem a medem.
Nezapomeňte i na ostatní léčivky. Na boj proti nachlazení se mi osvědčila směs yzopu, divizny a šalvěje s cistusem tureckým. Posledně jmenovaná bylina je zabiják infekčních onemocnění. Velmi úspěšně ničí viry, bakterie i plísně. Jeho další silnou zbraní je schopnost neutralizace volných radikálů a podpora vylučování toxinů z jakýchkoliv patogenů ven z těla. Uvádí se, že je mnohonásobně silnějším antioxidantem než zelený čaj nebo červené víno.
V neposlední řadě potěšte svou psychiku. Zastavte se na chvíli a vychutnejte si horké kakao, uvařené z mléka a čokoládových čoček. Vybrat si je můžete podle podílu kakaa v dobrých čokoládovnách. Jak je známo, čokoláda pomáhá mozku vylučovat endorfin, a tím nám navozuje dobrou náladu.
Jak se zahřát v domácích podmínkách
Pomineme-li jakýkoli drink se slivovicí, rumem či jinou lihovinou, jež je prvotřídní volbou pro rychlé zahřátí, mám v rámci stejnoúčelných kulinářských specialit spadeno na pikantní indický dal. Jeho příprava je poměrně snadná a rychlá, takže když se vrátíte promrzlí z nedělní procházky, za chvíli máte hotovo. Potřebujete pouze pár základních, leč zásadních ingrediencí – žlutý hrách, červenou čočku, čili, kari, zázvor. Na rozpálený olej hodíme čili papričku. Přihodíme čočku a hrách, zasypeme kari a římským kmínem a krátce osmahneme. Zalijeme vodou, přidáme nastrouhanou mrkev, petržel a zázvor. Na závěr osolíme, můžeme dochutit česnekem a ozdobíme nasekaným koriandrem nebo petrželkou. Je to dobrota, která vás prohřeje a nastartuje metabolismus.
zdroj: cookdiary.net
Máte věčně studené nohy a ruce? Vyzkoušejte mast s čili. Končetiny krásně prokrví, budete cítit příjemné pálení. Na intenzitě této „metody“ můžete přidat tím, že si po namazání uděláte na daných místech zábal.
Podobně jako čili působí křen. Křen obsahuje velké množství vitamínu C a říká se, že je to přírodní antibiotikum. Křen nastrouhaný s jablky a červenou řepou je vitamínová bomba. Zevně ho lze použít na místa, jež chcete prokrvit a prohřát.
Na závěr jedna rada nad zlato, jak se zahřát i rozveselit. Jestli bydlíte u své kočky, majitelé koček tomuto výrazu rozumí, nechte svého mazlíčka vyskočit na klín nebo za krk. Hřejivý kožich, slastné vrnění a masáž předními tlapkami rozpustí i ty největší chmury.