Norma DIN 66399 nahradila v roce 2014 normu DIN 32757, s níž jste nejspíš byli zvyklí „operovat“. Nová norma definuje 3 úrovně ochrany podle citlivosti dat, 7 stupňů bezpečnosti dokumentů a 6 typů datových nosičů. Čím vyšší je stupeň bezpečnosti, tím větší jsou požadavky na ochranu dat (a tím jsou skartované částice menší).
Úroveň ochrany podle citlivosti údajů
Úroveň 1 – Jedná se o běžně dostupné nebo interní informace, které jsou určené pro široké spektrum uživatelů, a u nichž chceme, aby byly nečitelné. Ochrana osobních dat je garantována. Pod první úroveň utajení řadíme dokumenty v 1. ( katalogy, brožury), 2. (směrnice, obchodní podmínky) a 3. (obchodní nabídky, obecné ceníky) stupni bezpečnosti.
Úroveň 2 – Do této kategorie řadíme vysoce citlivé, osobní a důvěrné dokumenty, jež jsou vymezeny malé skupině osob. Jejich zneužití má na organizaci výrazný dopad a může vést k porušení zákona či smluvních závazků. Ochrana osobních dat je vymáhána striktními nařízeními. Do této úrovně ochrany patří dokumenty se 3. (obchodní nabídky, ceníky), 4. (cenové nabídky, obchodní výsledky, zdravotní dokumentace) a 5. (patenty, stavební dokumentace, ID) stupněm bezpečnosti.
Úroveň 3 – Sem patří nanejvýš citlivé, důvěrné a přísně tajné informace. Přístup k nim má jen velmi omezený okruh osob, které se musí bezpečným způsobem identifikovat. Zneužití těchto dat je vážné, ohrožující existenci organizace a může vést k porušení utajených obchodů a transakcí. Ochrana osobních údajů je garantována v maximální možné míře. Řadíme sem dokumenty s 5. (patenty, stavební dokumentace, ID), 6. (tajné dokumenty vyžadující mimořádné opatření) a 7. (přísně tajné dokumenty vyžadující mimořádné bezpečnostní opatření – armáda, tajné služby) stupněm bezpečnosti.
Klasifikace z hlediska materiálů
Poprvé norma rozlišuje také několik typů nosičů podle velikosti dat a materiálu.
P – data v originální velikosti, např. různé písemnosti, fólie, desky.
F – data ve zmenšené podobě, např. mikrofilmy.
O – data na optických nosičích, např. CD, DVD.
T – data na magnetických nosičích, např. ID karty s magnetickým proužkem, diskety.
H – data na pevných discích, např. HD.
E – data na elektronických nosičích, např. flash disk, čipové karty.
Stupně bezpečnosti P1 – P7
Narozdíl od předešlé normy, jež rozlišovala pouze 5 stupňů bezpečnosti a označovala je univerzálně DIN 1 – 5, norma DIN 66399 určuje 7 stupňů bezpečnosti a značí je podle typu nosiče.
Bavíme-li se o kancelářských skartovačkách, obvykle nám jde o skartaci papírových dokumentů, případně CD/DVD. Rozebereme si tedy nároky na skartaci dokumentů P1 – P7, kam mj. patří dokumenty papírové.
P-1 – plocha částic max. 2 000 mm² nebo šířka proužků max. 12 mm, délka proužků neomezená.
P-2 – plocha částic max. 800 mm² nebo šířka proužků max. 6 mm, délka proužků neomezená.
P-3 – plocha částic max. 320 mm² (např. 6 × 50 mm) nebo šířka proužků max. 2 mm, délka proužků neomezená.
P-4 – plocha částic max. 160 mm² a pro pravidelné částice šířka proužků max. 6 mm (např. 4 × 40 mm).
P-5 – plocha částic max. 30 mm² a pro pravidelné částice šířka proužků max. 2 mm (např. 2 × 15 mm).
P-6 – plocha částic max. 10 mm² a pro pravidelné částice šířka proužků max. 1 mm (např. 0,8 × 12 mm).
P-7 – plocha částic max. 5 mm² a pro pravidelné částice šířka proužků max. 1 mm (např. 0,8 × 5 mm).